The 55th annual festival runs from Friday 5th July to Sunday 11th August 2019

SAPACS BALLET TROPHY WINNERS
Dianne Winterburn Challenge Cup – U/6yrs – Sophia Dron
J.B. Read Challenge Cup – U/8yrs – Brooke McMahon
D.W. Reynolds Challenge Cup – 8 & under 10yrs – Zoe Li
Orr Challenge Cup – 10 & under 12yrs – Paris-Lily Foster
Sarah-Aleisha Trophy – Classical Ballet 12-14yrs – Samara Greig
Glenys Sorenson Memorial Trophy – Pointe 12-14yrs – Mia Buckland
Gurney Challenge Cup – 12 & under 14yrs – Sienna Pickmere
Alexandra Kai-Fong – Character 14yrs & over – Rhiannon Tappenden
Appleby Memorial Cup – Pointe 14yrs & over – Jadyn Bagayas
Draper Academy of Dance – Variation 14yrs & over – Isabella Guyan
Johanna Fraser Challenge Shield 14yrs & over – Jadyn Bagayas
Zenda Smith Cup – Ballet Impromptu U/12yrs – Paris-Lily Foster
Montieth Cup – Ballet Impromptu 12yrs & over – Jadyn Bagayus
Robert Cup – Barefoot Impromptu U/13yrs – Emilia Fairgray
Vera Cronin Memorial Cup – Restricted Ballet U/8 – Snowey Yueng
Judith Peters Cup – Restricted Ballet 8-10yrs – Athena House
Anne Pilcher Goblet – Restricted Ballet 10yrs & over – Isabella Guyan
Barbara Fraser Memorial Cup – Best Interpretation of a Barefoot – U/15yrs _ Hannah Innes
Barbara Allan Cup – Most Promising in Classical Ballet – Jadyn Bagayus
Dance Education Trophy – Most Deserving of Encouragement – Zara Page
Dulcie Mc Larin Cup – Most promising Local Competitor – Katelyn Cox
Yarr Trophy – Local U/12yrs – Samantha Cox
Yarr Trophy – Local 12yrs & over – Xanthe Hedley

TAP
CANN FAMILY TROPHY – Latin/Tango Tap 12 & Under 14 Years – Sasha Melville

COLLEEN STEWART CHALLENGE CUP – Most Points Solo Dances 10 & Und 12 Years –
Hannah Coulthard

DONNA MARIE TROPHY – Tap Solo 8 & Under 10 Years – Emily Cooper

ERRYN & KERRI-LEE TROPHY – Latin/Tango Tap 10 & Under 12 Years – Hannah Coulthard

EVARNA TOMA TROPHY – Restricted Tap Solo 8 & Under 10 Years – Not competed for

FLEUR HARLICK TROPHY – Tap Solo 6 & under 8 Years – Ivy Jean Burton

FULTON TROPHY – Junior Tap Championship 10 & Under 12 Years – Hannah Coulthard

GAEL FULTON TROPHY – Speed Tap 12 Years & Over – Isaac Chisholm

GILLINGHAM FAMILY TROPHY – Latin/Tango Tap 14 & Under 16 Years – Sharon Wei

HAWKING CHALLENGE CUP – Tap Solo 10 & Under 12 Years – Paris-Lily Foster

HEATHER GOLDER TROPHY – Juvenile Tap Championship Under 10 Years – Lacey Ellis

HOULTHAM TROPHIES – Tap Duo/Trio 12 Years & Over – Isaac Chisholm and Sasha Melville

JILLIAN KEYMER TROPHY – Waltz Tap Under 10 Years – Lacey Ellis

JILLIAN MASKILL CHALLENGE CUP – Highest Marks Slow Tap (any age) – Toni Aimer

JOHNSON SHIELD – Tap Solo 16 Years & Over – Alyssa Chia

KELLY GILLINGHAM TROPHY – Waltz Tap 14 & Under 16 Years – Sharon Wei

MARK BENGE CHALLENGE CUP – Senior Tap Championship 14 Years & Over – Isaac Chisholm

MASKILL CHALLENGE TROPHY – Highest Mark Latin/Tango Tap (any age) – Alyssa Chia

MASKILL FAMILY TROPHY – Impromptu Tap 10 & Under 12 Years – Evarna Toma

MASKILL TROPHY – Slow Tap 16 Years & Over – Toni Aimer

McDONALD CUP – Highest Marks Slow Tap Under 12 Years – Hannah Coulthard

MICHAELA WILLIAMS TROPHY – Most Points Solo Dances 14 Years & Over (Tap) – Alyssa Chia

MICHEL-ANDRE & JILLIAN MASKILL TROPHY – Slow Tap 10 & Under 12 Years – Hannah Coulthard

MICHEL-ANDRE & JILLIAN MASKILL TROPHY – Slow Tap 14 & Under 16 Years – Sharon Wei

MICHEL-ANDRE & JILLIAN MASKILL TROPHY – Waltz Tap 16 Years & Over – Toni Aimer

NANA SMITH TROPHY – Slow Tap 12 & Under 14 Years – Sasha Melville

NATASHA TOMA TROPHY – Waltz Tap 12 & Under 14 Years – Sasha Melville

NGAIRE DELL TROPHY – Tap Solo Under 6 years – Not competed for

NIKKI DONALD TROPHY – Latin/Tango Tap 16 Years & Over – Alyssa Chia

RAEWYN BURGESS SCHOOL TROPHY – Speed Tap under 12 Years – Paris-Lily Foster

RAEWYN BURGESS TROPHY – Impromptu Tap Under 10 Years – Lacey Ellis

RISSETTO CHALLENGE CUP – Impromptu Tap 12 Years & Over – Hayley Minturn

ROSSCRETE CHALLENGE CUP – Most Points Solo Dances 12 & Under 14 Years – Sasha Melville

SCOTT NICHOLSON CUP – Tap Solo 12 & under 14 – Sasha Melville

SHELLEY CREIGHTON CUP – Highest Points Slow Tap 12 Years & Over – Toni Aimer

SKMS TROPHY – Intermediate Tap Championship 12 & Under 14 Years – Sasha Melville

TAYLOR DOYLE TROPHY A – Waltz Tap 10 & Under 12 Years – Hannah Coulthard

TAYLOR DOYLE TROPHY B – Song & Dance 10 & Under 14 Years – Sophia Kelly

TREVOR HEATH CHALLENGE CUP – Slow Tap 8 & Under 10 Years – Neve Turner

WENDY HAWKING CHALLENGE CUP – Tap Solo 14 & Under 16 Years – Isaac Chisholm

WHITE CHALLENGE CUP – Song & Dance Under 10 Years (Soft Shoe or Tap) – Neve Turner

KYM NEWMAN TROPHY – Nomination Award 15 & Under 21 Years
NOT COMPETED FOR

TROUPES
DAWN McDOUALL MEMORIAL TROPHY – Groups 13 Years & Over
STUDIO 246 (nomination award)

VAL & NICK CARTER MEMORIAL TROPHY – Groups 12 Years & Under
Ka Motion, Norris Studios, RAW (3-way tie)

BACK