COVID-19 update: The 56th annual festival now runs from 14th July to 9th August 2020

2020 VOCAL WINNERS

Choirs
Clauson Choir Trophy: Classes not held
Counties Marine Trophy Vocal Group 3-8 singers: Classes not held
Papakura Theatre Company Diamond Jubilee Trophy: Classes not held
Junior Vocal
Brian Webb C C 16 and 17 Years: Alexa Harwood
Runner up: Sarah Waters

Gwenneth Short C C 14 and 15 Years: Hannah Selby
Runner-up: Rowan Wathen & Ben Shackleton

Robert Skelton C C 12 and 13 Years: Samuel Mataele
Runner-up: James Todd

Cook/Olson C C 10 and 11 Years: Tallulah Palmer-O’Brien
Runner-up: Liam Walker & Esmae Utatao =

Jeanette Kingsford Trophy 9 Years & Under: Rupert Archer
Runner-up: Lucia Yoon

Marilyn Ryan Golden Jubilee Trophy (Highest Mark Folk Song): Rupert Archer
Runner-up: Lucia Yoon

Valley Voices Young Performer Recitals
Senior: Alexa Harwood (runner up Sophia Larsen)
Intermediate: Hannah Selby (runner up Rowan Wathen & Ben Shackleton =)
Junior: Abby Wang (runner up Taylor Newbury)

Morrison Cup Most points over all junior classes: Samuel Mataele (runner up Alexa Harwood)

FPW Division Cup Most promising performer: Elle Daji

Evans Musical Theatre Trophy Most Entertaining Under 18: Rowan Wathen

Cox Family Trophy Song in Costume Under 12: Keira Elliott

Sarah McDowall Trophy – A very promising performance Under 12: Liam Walker

Murray Guy Endeavour Award – Outstanding Male Vocalist: Samuel Mataele

Franklyn Gellnick Junior Vocal Duet – 13 years & Under:
Alaina Smith & Xanthe Walker

Majors ‘n’ Minors Intermediate Vocal Duet – Under 18:
Sophia Larsen & Maddi Walker

Clevedon Valley Music Foundation Regional Awards for highest points local performer
Senior: Oliver Vannoort – special voucher award to Sophia Larsen
Junior: Rupert Archer

* Top Notch Award for Most Entertaining Junior Competitor:
Tallulah Palmer-O’Brien

* Lions Shield for Most Outstanding Senior Competitor (in junior vocal section)
Alexa Harwood

* these two awards move from section to section

Senior (Adult) Vocal

Adult Recital – Nomination Award – Gina Sanders Cup:
Winner: Felicity Tomkins
Runner Up: Arthur Adams-Close

Gowan Brae Valley Studio Trophy – Ladies: Alexandra Francis

Barry Hogan C. Cup – Male: Arthur Adams-Close

Dorothy Wiseman Cup: Charlotte McDonald

A and E Serpell Trophy Most points Senior Vocal: Felicity Tomkins

CVMFT Special Scholarships: Alexandra Francis & Tayla Alexander

BACK