The 57th annual festival will run from 11 July to 15 August

SAPACS 2021 HIGHLAND & NATIONAL DANCING WINNERS

SUSAN SHORT CHALLENGE SHIELD – 4 Pts Trophy – Rosemary Dodds, Devonport
J.J.CRAIG CHALLENGE CUP – 8 Pts Trophy – Rosemary Dodds, Devonport
MAXINE SUMMERVILLE CHALLENGE CUP – Winner U/8yrs Highland Fling – Mila Pitama, Silverdale
BRONWEN BELL CHALLENGE CUP – Most Points U/8yrs – Mila Pitama & Annelise Broun, Auckland
MERLE HUGHES CHALLENGE CUP – Merit Award Sword Dance U/9yrs – Mary Hunt, Orewa
CALDER CHALLENGE CUP – Winner Highland Fling U/10yrs – Mary Hunt, Orewa
NICOLA REYNOLDS CHALLENGE CUP – Most Points U/10yrs – Mary Hunt, Orewa
DELENA BOROS CHALLENGE CUP – Merit Award Sword Dance U/11yrs – Grace Broun, Brookby
SUSAN SHORT CHALLENGE CUP – Winner Highland Fling U/12yrs – Grace Broun, Brookby
DONNA SHORT CHALLENGE TRAY – Most Points U/12yrs – Grace Broun, Brookby
FRANKLIN WINES & SPIRITS CHALLENGE CUP – Sword Dance U/13yrs – Eva Houghton,
EASON CHALLENGE SHIELD – Most Points U/14yrs – Eva Houghton, Auckland
BOLAND CHALLENGE CUP – Winner Sword Dance U/15yrs – Eva Houghton,
CHERYL ANNE CHALLENGE CUP – Most Points U/16yrs – Shae Lawrence, One Tree Hill
KERRY TOPP MEMORIAL CHALLENGE CUP – Reel O’Tulloch Open – Georgina Hegarty, Auckland
GLENCALLY CHALLENGE CUP – Most Points Open Class – Georgina Hegarty, Auckland
MARISSA LOCKHART TROPHY – National Dance – Any Age – Georgina Hegarty, Auckland
ANDREA LIMPUS CHALLENGE CUP – Most Points Local Dancer – Samantha Jones, Glenbrook
GLENYS SORENSON MEMORIAL CUP – Encouragement Award – Emma Ferguson, Hamilton

Merit Award – under 9yrs
!st: Mary Hunt, Orewa
2nd: Sophie Madsen, Lucas Heights
3rd: Mila Pitama, Silverdale
VHC Cerys Williams, Hatfield Beach

Merit Award – under 11yrs
1st: Grace Broun, Brookby
2nd: Samantha Read, Totara Heights
3rd: Mary Hunt, Orewa
VHC: Faith Jericevich, Auckland
HC: Rebecca Houghton, Auckland
C: Lily Crawshaw, Maraetai

Auckland Centre Championship – under 13yrs
1st: Eva Houghton, Auckland
2nd: Rosemary Dodds, Devonport
3rd: Grace Broun, Brookby
VHC Ayla Wyness, Mangere Bridge
HC: Caitlyn Ferguson, Hamilton
C: Charlotte Pringle, Titirangi

Auckland Centre Championship – under 15yrs
1st: Eva Houghton, Auckland
2nd: Samantha Jones, Glenbrook
3rd: Ayla Wyness, Mangere Bridge
VHC Grace Broun, Brookby
HC: Madisyn Brown, Beachlands

BACK