The 54th annual festival runs from Friday 6th July to Sunday 12th August 2018

Ngaire Dell  Trophy – Tap Solo under 6 yrs

Lacey Ellis

Hawking Challenge Cup – Tap Solo 10 & under 12 yrs

Isaac Chisholm

Donna Marie Trophy – Tap Solo 8 & under 10 yrs

Jessica Wang

Raewyn Burgess School – Impromptu Tap under 10 yrs

NOT AWARDED

Wilson Challenge Trophy – Modern Jazz 8 & under 10 yrs

Jessica Wang

Fleur Harlick Trophy – Tap Solo 6 & under 8 yrs

Evarna Toma

Jillian Keymer Trophy – Waltz Tap under 10 yrs

Sasha Melville

Rebekah Bradley Trophy – Modern Jazz 10 & under 12 yrs

Brooke Scully

White Challenge Cup – Song & Dance under 10 yrs

Sasha Melville

Nicola Blakey & Andrea Mitchell Trophy – Tap Duo/Trio under 12 yrs

Brooklyn Harrop & Laura Sisson

Rachel Elliott School of Dance – Lyrical Jazz under 10 yrs

Jessica Wang

Taylor Doyle Trophy B – Song & Dance 10 & under 14 yrs

Isabelle Fox

Draper Academy of Dance Trophy – Modern Jazz under 8 yrs

Alan So

Sheryl Sutton Cup – Restricted Tap Solo under 10 yrs

Callum Roberson

Scott Nicholson Cup – Tap Solo 12 & under 14 yrs

Isabelle Fox

Taylor Doyle Trophy A – Waltz Tap 10 & under 12 yrs

Hayley Minturn

Stephanie Vos Trophy – Broadway/Musical Theatre under 12 yrs

Jaimee Hawkings

Maskill Family Trophy – Impromptu Tap under 12 yrs

Hayley Minturn

Heather Golder Cup – Juvenile Tap Championship under 10 yrs

Sasha Melville

Natasha Toma Trophy – Waltz Tap 12 & under 14 yrs

Isobel Younger

Raewyn Burgess School – Speed Tap under 12 yrs

Hayley Minturn

SAPACS Trophy – Lyrical Jazz 10 & under 13 yrs

Alice Otten

Fulton Trophy – Junior Tap Championship 10 & under 12 yrs

Shaylee Edwards

Alison Imm Challenge Trophy – Modern or Jazz Duo/Trio under 12 yrs

Lil Danstars Trio

SAPACS Trophy – Impromptu Jazz 12 yrs & under

Isabelle Fox

Errin & Kerri-Lee Andrews Trophy – Latin/Tango Tap 10 & under 12 yrs

Shaylee Edwards

Love to Dance Trophy – Contemporary 10 & under 13 yrs

Alex Jones

Nana Smith Trophy – Slow Tap 12 & under 14 yrs

Isabelle Fox

Carter-Chan Academy of Dance Trophy – Modern Jazz 12 & under 15 yrs

Arianna Jaggard

Kym Newman Trophy – Nomination Award (Modern)

Jo Crawford

Cann Family Trophy – Latin/Tango Tap 12 & under 14 yrs

Isabelle Fox

The ‘Dawne’ Trophy – Modern Jazz 15 yrs & over

Jo Crawford & Emma Morris

SKMS Trophy – Intermediate Tap Championship

Isabelle Fox

Miriam & Sarah Bookman Trophy – Broadway/Musical Theatre 12 yrs & over

Molly Griffiths

Lisa Wain Trophy – Lyrical Jazz 13 yrs & over

Arianna Jaggard & Tyla Maud

Johnson Shield – Tap Solo 16 yrs & over

Brandon Carter-Chan

Michel-Andre & Jillian Maskill Trophy – Slow Tap 14 & under 16 yrs

Tayla Heswall

Gillingham Family Trophy – Latin/Tango Tap 14 & under 16 yrs

Hannah Watts

Nikki Donald Trophy – Latin/Tango Tap 16 yrs & over

Kimberley D’Mello

First Steps Dance School Trophy – Modern or Jazz Duo/Trio 12 yrs & over

Tyla Maud, Brooke Moody & Jo Crawford

Kelly-Anne Trophy – Contemporary 13 yrs & over

Bella Treacher

Dawn McDouall Memorial Trophy – Senior Troupes

Norris Studios

Val & Nick Carter Memorial Trophy – Junior Troupes

Norris Studios

Rissetto Challenge Cup – Impromptu Tap 12 yrs & over

Brooke Mowbray

Michel-Andre & Jillian Maskill Trophy – Waltz Tap 16 yrs & over

Kimberley D’Mello

Kelly Gillingham Trophy – Waltz Tap 14 & under 16 yrs

Zara Melville

Gail Fulton Trophy – Speed Tap 12 yrs & over

Brandon Carter-Chan

Helen & Claire Trophy – Impromptu Jazz 13 yrs & over

Emma Morris

Mark Benge Challenge Cup – Senior Tap Championship

Brandon Carter-Chan

BACK