The 58th annual festival is scheduled to run from Sunday 10th July to Sunday 14th August 2022

SAPACS 2022 HIGHLAND & NATIONAL DANCING WINNERS

SUSAN SHORT CHALLENGE SHIELD – 4 Pts Trophy – Madeline Bishop, Pt.Chevalier
J.J.CRAIG CHALLENGE CUP – 8 Pts Trophy – Rosemary Dodds, Devonport
MAXINE SUMMERVILLE CHALLENGE CUP – Winner U/8yrs Highland Fling – Sophie Madsen
BRONWEN BELL CHALLENGE CUP – Most Points U/8yrs –
Sophie Madsen & Annelise Broun, Auckland
MERLE HUGHES CHALLENGE CUP – Merit Award Sword Dance U/9yrs –
Sophie Madsen, Lucas Heights
CALDER CHALLENGE CUP – Winner Highland Fling U/10yrs – Sylvie Retford, Maraetai
NICOLA REYNOLDS CHALLENGE CUP – Most Points U/10yrs – Sylvie Retford
DELENA BOROS CHALLENGE CUP – Merit Award Sword Dance U/11yrs – Mary Hunt, Orewa
SUSAN SHORT CHALLENGE CUP – Winner Highland Fling U/12yrs – Mary Hunt
DONNA SHORT CHALLENGE TRAY – Most Points U/12yrs – Mary Hunt
FRANKLIN WINES & SPIRITS CHALLENGE CUP – Sword Dance U/13yrs –
Tegan Deverell, Maraetai
EASON CHALLENGE SHIELD – Most Points U/14yrs – Tyra Heng, Tauranga
BOLAND CHALLENGE CUP – Winner Sword Dance U/15yrs – Tyra Heng, Tauranga
CHERYL ANNE CHALLENGE CUP – Most Points U/16yrs – Evie Deane, Maraetai
KERRY TOPP MEMORIAL CHALLENGE CUP – Reel O’Tulloch Open –
Shae Lawrence, One Tree Hill
GLENCALLY CHALLENGE CUP – Most Points Open Class – Shae Lawrence,
MARISSA LOCKHART TROPHY – National Dance – Any Age – Shae Lawrence,
GLENYS SORENSON MEMORIAL CUP – Encouragement Award – Mila Pitama, Silverdale
TOP NOTCH TROPHY – Junior – Faith Jericevich, Auckland
LIONS SHIELD – Senior – Tegan Deverell, Maraetai

Merit Award – under 9yrs
!st: Sophie Madsen, Lucas Heights
2nd: Annelise Broun, Brookby
3rd: Mila Pitama, Silverdale
VHC Libbie Menzies, Titirangi
HC Jessica Blasé, Beachlands
C Harper Travers, Beachlands

Merit Award – under 11yrs
1st: Mary Hunt, Orewa
2nd: Sylvie Retford, Maraetai
3rd: Samantha Read, Totara Heights
VHC: Faith Jericevich, Auckland
HC: Sophie Madsen, Lucas Heights
C: Mila Pitama, Silverdale

Auckland Centre Championship – under 13yrs
1st: Tegan Deverell, Maraetai
2nd: Mary Hunt, Orewa
3rd: Faith Jericevich, Auckland
VHC Mila Pitama, Silverdale
HC: Sophie Madsen, Lucas Heights
C: Pippa Bevin, Maraetai

Auckland Centre Championship – under 15yrs
1st: Tyra Heng, Tauranga
2nd: Tegan Deverell, Maraetai
3rd: Eva Houghton, St. Johns
VHC Ayla Wyness, Mangere Bridge
HC Rosemary Dobbs, Devonport

BACK